rasgele erisim bellegi-geçici depolama ortami

Bilgisayar eglence ve karmasik isleme amaciyla insan tarafindan yaygin olarak kullanilmaktadir. Teknoloji çaginda hepimizin yakindan bilgisayarli hayatini yasiyoruz, bu bir bilgisayar olmadan herhangi bir yerde veya ev hayal etmek zor. Bu makineler bize kolaylikla çesitli islem yapmak yardimci olan gelismis elektronik bilesenler ve cihazlar ile donatilmistir.

Random Access bellek daha yaygin RAM olarak da bilinir. Bu sistem içinde, geçici bellek ve isleme devam ederken zaman kisa bir sürede için veri ya da bilgi depolamak için kullanilir. RAM sistemin anakart üzerinde sabit bir entegre devre çip. Bu bilgisayarlarin önemli ve ayrilmaz bir parçasidir.

Bu veri depolamak için kullanilir. Manyetik bantlar ve optik diskler gibi diger depolama ortamlari farkli olarak, Ram veri rastgele sirayla erisilebilir. Herhangi bir veri kolayca veri depolama yeri ne olursa olsun zaman belirli bir miktar withing alinabilir. Bu erisiliyor Mevcut verilere önceden erisilmis verileri ile ilgili veya baglantili olup olmadigi önemli degildir. Bellek Bu tür genellikle uçucu ve güç açik oldugu kadar bilgi bellekte korunur. En kisa sürede kapatilsa gibi bilgileri kaybolur.

SDRAM, DRAM, SRAM, RDRAM ve DDR SDRAM vb gibi rasgele erisim bellegi mevcut çesitli varyasyonlari vardir

SRAM statik RAM anlamina gelir ve DRAM dinamik RAM anlamina gelir. Statik RAM veri zaman küçük bir süre sonra yenilenir ve bit depolandigi bir iki kararli kilitlemeli devre kullanir oldugu yari iletken bellek türüdür. Veri saklama RAM bu tür sergiledigi ancak güç kapatildiginda veriler kaybolur gibi kalici degildir.

Sistemin performansi RAM depolama kapasitesi üzerine büyük ölçüde baglidir. Yüksek sistemin bellegi daha iyi performans. Bilgisayarlarin çogunda bir 256 MB veya üstü bellek kapasitesi bulur. Yüksek yapilandirma ve gelismis RAM gereklidir ile 3-D oyunlar ve Çizim araçlari, Sistem gelistirme kitleri gibi agir uygulamalari çalistirmak için.