kim adet için pazar kontrol

Teknoloji daha ekonomik ve güçlü hale geldikçe, bizim bilgisayarlar gelismeye devam. Ama burada dikkat etmeniz gereken bir soru: bu bilgisayarlarin gelistirilmesi tüketiciler tarafindan dikte, ya da bize etkileyen piyasaya çikip bilgisayarlarin türleri nedir?

Bir “tavuk veya yumurta” soru gibi düsünün. Bu ise yaramaz bir felsefi nokta gibi görünebilir, ancak geçerli malzeme kesfetmek için burada bulunmaktadir. Neden? Biz tüketici olarak, bilgisayarlar gelistirmek sekilde dikte edilir çünkü eger, her zaman biz aslinda ihtiyaciniz olan ürünleri alirsiniz. Ancak, üreticilerin ilk ürünler yaratma ve talebi takip bekliyoruz, kim bitirecegiz bilir nereye?

Bu ilk basta garip bir soru gibi görünebilir. Bir tüm pazarlarda tüketicilerin taleplerini takip bekleyebilirsiniz. Ama aslinda her zaman bunu kalmamasidir. Bazen bir sirketin yeni ürün gelistirme ve daha sonra bazi talep olusturmak için çalisirken daha fazla gelir elde etmek için çalisacagiz.

Örnegin, dizüstü bilgisayarlar bu gün olaganüstü popüler. Bilgisayarlar hayatimizin gerekli bir ve ortak bir parçasi oldu gibi, bizimle her zaman onlara sahip istedim. Bu sektörün tüketici talebinin ardindan nasil iyi bir örnek oldugunu ve birçok üretici hala doldurmak için bir çok sey.

Öte yandan, mini dizüstü bilgisayar dünyasinda yeni bir gelisme vardir. Bazilari daha ucuz bir dizüstü bilgisayar için talep doldurmak için olusturulan savundular. Ama bu bütün hikayeyi anlatmak degildir. Netbook bilgisayarlar bir dizüstü bilgisayar daha çok daha tasinabilir bilgisayar için talep dolum, teorik olarak, da vardir.

Olsa da, en çok bu konuda düsünelim. Önce oldukça mobil dizüstü bilgisayarlar degil mi? Istedigin her yerde tam özellikli bir dizüstü bilgisayar almak oldukça basitti. Sikisik bir klavye ve islem gücü önemli bir düsüsle birlikte daha küçük bilgisayar zorlu orada insanlarin büyük bir grup gerçekten var miydi? Diger bir deyisle, bu gerçekten için bir talep oldugu, ya da onunla üretilen talebin?

Yani bu gibi sorular sorma ne anlami var? Bu sektör analizi çok ilginç hale getirir. Son birkaç yil içinde netbook PC’ler için pazar önemli bir kismini almis. Bu sirketler önce orada olmayabilir yeni bir gelir akisi elde etmek mümkün olmustur. Bu yüzden bu talep veya biz mi inanmak için neden var mi?

Orada tüketici talebi dogrudan bir sonucudur PC’lerde pek çok gelisme, tabii ki, ve bu hardcore oyuncular olacaktir. Çok, her zaman daha iyi grafikler ile daha güçlü bir makine ihtiyaci gibi görünüyor, ve birçok üretici bu ihtiyaci doldurmak için acele. Yine de, soru oyalaniyor: biz PC etkileyen, ya da bizi kontrol vardir?