sarj edilebilir piller

AAA sarj edilebilir pil (telaffuz “üçlü bir”) sik tasinabilir elektronik cihazlarda kullanilan bir kuru hücreli tip batarya. Ayrica LR03 (IEC), 24A (ANSI / NEDA), R03, RX03, MN2400, AM4, UM4, HP16, ya da mikro olarak siniflandirilir. Bir AAA pil tek odasinin olusur gibi, ayni zamanda bir hücre olarak ifade edilebilir.

Bir AAA pil uzunlugunda 44.5 mm çapinda ve 10.5 mm. Lityum AAA 7,6 g agirliginda ise alkalin AAA pil, her gram 11.5 civarinda tartmak ve sarj edilebilir NiMH AAA genellikle 14-15 g agirliginda. Alkalin AAA kapasitesi genellikle 900 için 1,155 mAh (3240-4158 pandantifler) olan V. NiMH veya NiCd hücrelerin bu 1.2 iken alkali ve lityum AAA anma gerilimi, 1,5 V.

Bu dizüstü bilgisayarlar, cep telefonlari, MP3 çalarlar ve kablosuz güç aletleri, sarj edilebilir piller için ihtiyaç olarak tasinabilir cihazlarda artis ile son yillarda önemli ölçüde büyüdü. Sarj edilebilir pil kavrami Fransiz fizikçi Gaston Plante sonra dünyanin ilk sarj edilebilir pil olacak kursun asit hücre, icat 1859 yilindan bu yana civarinda olmustur. Ayni kimya hala bugünün araba aküsü kullanilir.

AAA pil ayni gerilim gerektiren cihazlarda öncelikle kullanilir, ancak, genellikle AA pil türü olarak büyük pil kullanmak için daha yüksek bir akim çekimi tasarlanmistir var. AA pil AAA pil yaklasik üç kat kapasitesine sahiptir. Ancak, modern elektronik artan verimlilik ve minyatür ile, daha önce AA pil uzaktan kumanda, bilgisayar fare, klavye ve için tasarlanmis birçok cihaz AAA hücreleri kabul modelleri yerine edilmektedir. AAA sarj edilebilir pil tasarruf ve israfi azaltmak için harika bir yoldur.