medya kopyalama ve transfer isleri hizlandirmak

Hiç bir ag üzerinde çalisti herkes ag depolama aygitlari bazen bir sey yapmak için çok hizli ve kolay bir sey kopyalama islemi yapabilirsiniz anliyor. Bu da medya için de geçerlidir, ama medya ile sorun birçok durumda, orijinal formatina geri koymak gerekiyor olmasidir. Sadece ag üzerinde bir kopyasini yapilmasi gereken ne degildir yapmak, koymak, medya çikarilabilir medya diger formlari dogrudan kopyalanmasi gerekir. Bu bir DVD kule herhangi bir sirket için zaman büyük bir kaydedebilirsiniz durumlardan biridir.

Bir DVD kule optik medya büyük miktarda tutabilir. Büyük bir kismi ayni anda 12 DVD tutabilir. Bu onlarin sabit diskler üzerinde tutabilir bilgi miktarini sayilmaz. Birçok durumda, CD DVD depolama sunucusu görüntü formatinda disklerin kapali alinir bilgileri tutmak için kullanilir. Bu yerine bir DVD digerine dogrudan kopyalama, sadece bir görüntüden optik medyaya kopyalayabilirsiniz anlamina gelir. Bu veri aktarimi DVD yazici hizini kadar hizli olmasini saglar.

Ayrica, CD sunucusu ayni anda, ayni anda ayni medya birçok farkli kopya üretebilen bir durum için olanak saglar. Bunun yerine CD’ler ve DVD’ler tek tek yapma, DVD kulesi olarak birçogu 12 da ayni anda yapilabilir saglar. Çogu durumda, bu yapilmasi gereken kopya son derece büyük bir miktarda sürece optik ortam seklinde kopya herhangi bir miktarda yanma sadece bir geçis alacaktir anlamina gelir. Hatta bu durumda, bu CD büyük miktarda çogaltmak için gereken süreyi azaltmak olabilir.

Bir DVD kule çogu, bir aga bagli depolama aygiti olarak hizmet vermektedir. NAS cihazlari bilgi ayni anda birkaç farkli bilgisayar tarafindan ag üzerinden paylasilan izin verir. Bir DVD kulenin durumunda, bu bilgileri ayni anda birden fazla bilgisayar tarafindan erisilebilen bir optik diskte yer alan saglar. Bu bilgileri CD sunucunun sabit diskinde bir görüntü dönüstürülebilir çünkü disk DVD kule bagli fiziksel optik sürücüler herhangi olmasa bile, kullanilabilir yapilabilir.