mikro – tek sistemlerde

Mikrodenetleyiciler tek bir pakette çevre birimleri ile fis vardir. Ana parçalari entegre edilmistir ve dis devre esleme, karmasik prototip gerektirmez, çünkü mikro kullanarak gömülü tasarimlari tüm masraflari ve hiz üzerinde azaltir. Bu islemciler ile yapilabilir gibi lehimli PCB kurullari fazla yer almaz.

Tüm çevre birimleri bir dolu sistemde oldugu gibi, gerekli daha az enerji vardir. Besleme devresi basit ve daha az güçlü olabilir.

Ana bölümden mikro ne Hadi bakin:
1.CPU – merkezi islem birimi. Bu mikro bir kalbidir. Bu bellek alinan komutlari kullanarak veri isler. CPU ALU (Aritmetik Mantik Birimi) olusur ve kaydeder.
Bellek 2.Program. Program kodu yazili ve yazilabilir burada agirlikli olarak bellek yanip söner. Bu kod CPU tarafindan islenir.
Veri saklamak için 3.RAM. Orada degiskenleri ve saklanan yigini.
4.EEPROM. EEPROM bellek istege baglidir ve tüm mikro dahil degildir. Ama sabitler ve kalibrasyon veri depolamak için kullanislidir.
5.All mikrodenetleyiciler Saat üreteci tarafindan saat hizina sahip. Saat mikro hizini tanimlar. Bunlar iç veya dis olabilir.
Mikro dogru baslangiç ??için 6.Reset devresi.
Diger gömülü sistemler ya da harici bellek veya sensörleri gibi cihazlar arasinda veri iletisimi için 7.Serial portu.
8.Digital giris ve çikislar I / O I / O Thes LCD’ler, dügmeler gibi harici cihazlar kontrol içindir.
Tam zamanlama için 9.Timers.
Dogru program akisini kontrol etmek için 10.Watchdog sayaçlari.
11.ADC (Dijital Converter Analog). Bu büyük mikro istege baglidir.
12.UART (RS232) – Standart bir seri arabirim arayüzü PC’ye iletisim kurmak için.
Philips tarafindan gelistirilen 13.I2C-özel seri arabirim.

Cihazdan gerçek zamanli saat, DAC (Analog Dönüstürücüler Dijital), Analog karsilastirici gibi cihaza degisebilir daha özel pheripherals vardir.