disket sürücü nedir

Disketler, ayrica disket olarak bilinen – bir disket sürücü tasinabilir veri depolama ortami ilk türlerinden birini okuyan bir donanim aygitidir. Yillar içinde, kisisel bilgisayar birçok diger yönleri gibi, bu diskler daha küçük ve daha küçük var, ama kapasitelerini artirmistir. Onlar degisti, disket sürücü de degisti. Yeni depolama teknolojileri gelismis ve disket giderek modasi geçmis hale gelir gibi, onlari okumak sürücüler de giderek daha nadir hale gelmektedir.

Ilk disket çapraz sekiz inç (20,32 cm) idi agirladi diskleri sürücüler. Yillardir, kisisel bilgisayar ilk sanayilesmis ülkelerde bu çogunlugu için uygun olmasi basladiginda, standart 5.25-inç (13.34 cm) diski oldu. Bu biraz daha küçük, ama bilgi 360 kilobayt, sekiz inçlik disk tutunabilecegi ne fazla üç katina kadar tutunabilecegi sadece. Daha sonra, 3.5-inç (8.9 cm) diskin bilgi 1,44 megabayt tutma kapasitesine sahip 1990’larin basinda 5.25-inç (13.34 cm) disk yerini aldi. Bir süre genellikle bilgisayarlara dahil iki disket sürücü türleri vardi.

Disket sürücü düzgün çalismasi için gerekli olan pek çok yerinde vardir. Bu en önemli arasinda okuma ve yazma kafalari. En disket sürücüler bu baskanlarinin iki var. Bu diske disk ve transfer bilgileri bilgi almak için kullanilir. Bir girisim yapilmis olsa bile bazi disket, bir disk hakkinda bilgi yazma önlemek için tasinabilir sekmeleri var. Bir motor disk döner ve saniyede en az 360 devir hizinda yapar.

Disket sürücünün diger önemli parçalar step motor ve devre karti içerir. Step motor okuma / onlar gerekir yazma kafalari hareket sorumludur. Devre karti bilgi alma ve bilgisayar ve disket sürücü arasinda aktarmadan sorumludur. Devre karti da disket sürücünün motorlari kontrol sorumludur.

Disket sürücü tüm bilgisayarlarda mevcut standart bir özellik olarak kullanilir iken, teknoloji bu artik durum noktaya ilerlemistir. Bunun yerine, bir disket sürücü isteyenler olasilikla yeni bir bilgisayar için bir eklenti seçenegi olarak bilgisayardan ayri satin almak ya da seçmeniz gerekir. Hala iç sürücüler veya harici sürücüler olarak satin alinabilir. Normal bir USB portu üzerinden bilgisayara baglanan harici disket sürücü,, belki de en popüler seçimdir.