donanim hakkinda daha fazla bilgi

Tüketiciler, kisisel bilgisayar ya da herhangi bir bilgisayar sistemi bir operatörün istenen fonksiyonlari yerine getirmek için isletim sistemi ve yazilim grubu yüklü hangi bilgisayar donanim fiziksel bilesenlerinin grup olusur bilmeli. Bir bilgisayar artik donanim ile ilgili pek çok çesitli boyutlarda sunulan oldugunu bilmeli. Tipik bir kisisel bilgisayarin donanim bir kule seklinde ve parçalarin çogunda durumda ve sasi var. Donanim anakart davanin iç kisminin en önemli bilesenidir. Anakart çevre birimleri liman ve genisleme yuvalari ile bagli alma ile birlikte bu islemci, ram, cd, dvd, sabit disk gibi disk sürücüleri gibi bilgisayarin diger baglanti parçalari entegre circuitary sahip büyük bir dikdörtgen kartidir. Tüm bu arada bilgisayar sisteminin donanim ile birlestirilmis sekil verir.

Her bölüm tamamen anakart isleyisinde önemli bir rol oynar gibi merkezi islem birimi, yonga seti, ram, bios, iç otobüs, akim, eskimis, dis otobüs controlller gibi anakart ile bagli donanim çesitli yerlerinde vardir . Donanim tek bir merkezi islem birimi bilgisayarin beyni olarak kabul edilir islevi bilgisayar performans hesaplamalari saglayan yardimci olur. Cpu çok isi cilt ve fan ile serin tutulur. Donanim baska en faydali kismi islemci arasinda iwth ana bellek birlikte sistemin çesitli bilesenleri ile birlikte bir iletisim araci olarak bir rol oynamaktadir çip kümesidir.

Ayrica baska bir form yansitan ram isletim sistemi ile birlikte mevcut çalisan süreçleri tutar. Ram fullform rasgele erisim bellektir. Bios önyükleme firmware ve baska bir donanim yetenegini gösteren güç yönetimi vardir. Temel giris çikis sistemi görevleri isletim sistemi sürücüleri tarafindan kontrol edilir için bios duruyor. Grafikler ve sesler için genisleme kartlari ile birlikte birçok iç bilesenlerinin cpu baglarken yardimci olur iç otobüs oynadigi en önemli rol. Ayni sekilde donanim her parçasi islem sisteminin isleyisinde önemli bir rol oynamaktadir. Bunlardan biri de dis çevre birimleri için port destekliyor harici veri yolu denetleyicileri oldugunu. Yani bu donanim dogrudan bythe güney köprüsü G / Ç denetleyicisi bagli ve ayni zamanda USB, FireWire, SCSI ve eSATAetc olarak PCI veri yolu yardimiyla anakart ile bagli genisleme kartlari yatarken gidecek. Yani pc her türlü satin almadan önce bir donanim ve anlasma en iyi tür almak için isleyisinin theknowledge olmalidir.