dell tarihi

Michael Dell, 1984 yilinda dogrudan kendi ihtiyaçlarini karsilamak bilgisayar ile müsterilerine hizmet etmek için Dell kurdu. Sirket PC Limited var denilen ve halen zaman Texas Üniversitesi ögrencisi oldu. Ertesi yil, Dell sekiz megahertz islemcisi vardi Turbo denilen ilk bilgisayar, ile çikti. Temel amaci IBM uyumlu idi kisisel bilgisayar sistemleri üretmek ve stok parçalari üretilen veya tamamen edildi.

Ne disinda sirket ayarlamak insanlar siparis islemi sirasinda bilgisayarlarinda özellestirmek için tüketici odakli odakli degil, ayni zamanda parasi sadece degildi. Her bilgisayarda ayri ayri monte Çünkü, bu mümkün oldu.

Sirket ilk yil 73 milyon dolar hasilat elde etti. Sirket 8,50 $ bir parça için 1988 sunan hisse halka açildi.

Ilk Dell dizüstü 1991 yilinda yapti ve 1993, dünyanin en iyi bes bilgisayar firmalarindan biri haline geldi. 1995 yilinda, bu 8,50 $ hisse 100 $ degerinde idi. Is sürecinin hizli ve 1997 yilinda, Dell, on milyonuncu sistemi sevk etmisti.

1996 yilinda, Dell kendi web sitesi araciligiyla ürünlerini satmaya basladi ve üç yil sonra onlar Compaq devraldi

Biraz ileri atlama, 2003 yilinda, Dell ortalama tüketici ve isletmeler için tasarlanmis olanlar da dahil olmak üzere halk için ilk Dell yazicilar, tanitti. Onlar Dell yazicilar ile çalismak kalmamak için Lexmark kendi kartuslari modifiye kime onlarla çalismaya basladi Dell yazicilar çok yönlü ve kullanimi kolay oldugu için bilinen, ancak yeni bir gelisme sirkete süphecilik getirdi.

Ancak Dell kendi bilgisayar ürünleri konusunda en azindan müsteri memnuniyeti ile uzun bir sicili vardir.