blu-ray dvd

DVD den Blu-Ray için Anahtarlama

Ev video ve teknoloji son birkaç yilda önemli ölçüde ilerlemistir, ve bir inanilmaz bir hizla büyümeye devam ediyor. Yakin zamana kadar Dijital Vesatile Diskleri veya DVD tüketici video teknolojisindeki en son büyük önceden vardi ve onlar su an için pazarin üstünde kalir. Son zamanlarda bir yeni bir ev video ürün elektronigi sürekli gelisen dünya ile yetismek için serbest birakildi, bu Blu-ray Disk veya BD olarak adlandirilan video depolama bir yeni bir biçimidir.

Blu-Ray veya BD optik disklerin bir sonraki nesil ve biz su anda izlemek temel DVD’ler için üstün teknolojisini kullanir. Geleneksel DVD DVD’nin depolama kapasitesi sinirlar uzun dalga boylari, olan bir kirmizi lazer kullanir. Blu-Ray veya BD çok daha kisa bir dalga boylari olan bir mavi lazer kullanin. Lazer çok daha küçük bir alana odaklanma çünkü bir Blu-Ray ya da BD daha kisa olan dalga boylari disk üzerinde daha fazla depolama kapasitesi için izin ve bu veriler BD hakkinda daha fazla sikisik saglar.

Ortalama Tek Kat Blu-Ray diskler 25 GB kadar tutabilir ise ortalama Tek Kat DVD disk sadece, veri 4.5 GB hakkinda tutabilir. Yani çogu insan standart DVD ile su anda kullanmakta oldugunuz teknoloji hemen hemen 5 kat depolama kapasitesi oldugunu. Blu-ray veya BD önemli ölçüde biz tek bir diske kaydedebilirsiniz ve zaman içinde bizim bilgileri kaydetmek sekilde degisecektir veri miktari artmistir.

Bir çift katmanli Blu-Ray disk yüksek tanimli video veya Veri 50 GB’a 4 saate kadar tutma yetenegi sahiptir. Iki diski seti gelir için kullanilan filmler, artik bir BD disk veya birkaç diskler oldugunu kutu setleri üzerinde olabilir anlamina gelir simdi sadece bir ya da iki diskler gerekebilir. Depolama 50 GB’a sahip olmak etrafinda ayni boyutta
bizim ev bilgisayar sabit diskler çogunun ve BD diskin olusturulmasi ile biz kolayca her yerde biz istediginiz bizimle bilgilerin bu miktarin almak mümkün olacaktir.

Bu birkaç yil sürdü, ama DVD sonunda üzerinde birincil ev video teknoloji olarak VHS atti. Ayni durum sonunda önümüzdeki birkaç yil içinde DVD ve BD disklerin arasinda yapilmasi gerekir. Zamanla daha fazla kisi HD televizyon geçis baslayacak ve bununla birlikte, kaliteli HD video kendi TV oynamak isteyeceksiniz. Blu-ray kalitede HD video için en iyi kaynak ve daha fazla kisi HD için diger teknolojileri dönüstürmek olarak onlar BD kullanmaya baslamak olacaktir.

Ayrica, depolama için DVD veya CD kullanan kisiler büyük ölçüde sonunda bir BD üzerindeki bilgi saklama yetenegi yararlanacaktir. Teknoloji onlari daha dogrusu birden fazla DVD ya da CDS kullanmak zorunda birden BD disk üzerinde istedikleri tüm bilgileri sigdirmak için yetenegini verecektir. Bir kez
BD disk daha hazir satin almak için yavas yavas ama emin adimlarla bizim su anda daha yaygin teknolojileri yerini alacak hale gelir.