bilgisayar ram yeterli ne kadar

Ne kadar bilgisayar RAM yeterli mi? Bu sorunun cevabi bilgisayarin kullanimi büyük ölçüde baglidir. Sadece e-posta kontrol etmek ve internette gezinti için bilgisayarinizi kullaniyorsaniz, RAM çok gerek yoktur. Ancak oyun vs oynarken, sörf, Video düzenleme, baski gibi çesitli seyler için bilgisayarinizi kullaniyorsaniz, bilgisayarinizin sorunsuz çalismasini saglamak için RAM çok ihtiyaciniz olacak iyi bir sans var.

RAM bilgisayarin hizini artirmak nasil anlamak için, onun islevleri hakkinda daha fazla bilgi gerekir. Her bilgisayar bilgisayarin beyni olan bir islemciye sahip. Islemci olarak kullandigi ve gerektiginde bu bilgilerin geçici parçalari saklamak için RAM kullanir. Degilse RAM, islemci, sabit disk ve diger bellek kaynaklardan ihtiyaci verileri bulmak gerekir. Hafiza, sabit disk olarak kaynaklari ve RAM arasindaki önemli fark, sabit disk RAM yongasi rastgele aranabilir ise sirayla aranacak gerekir olmasidir. Yani, ihtiyaç duydugu bilgiyi bulmadan önce bir sabit disk arama için bilgisayar için çok daha uzun sürer. Bir RAM yongasi ile, bir anda bulabilirsiniz. Bu, bilgisayarinizdaki bazi durumlarda agir yavaslatmak göreceksiniz nedeni de budur. Ne muhtemelen oluyor RAM asiri yüklü ve islemci sabit diskten islemek için çalisiyor bu bilgileri bekliyor olmasidir.

RAM yükseltme bilgisayarinizi hizlandirmak için en ucuz ve en etkili bir yol olabilir. Ayni zamanda uygulamalarin bir çift daha açilmasi zorluklar bir çok yasiyorsaniz eger bilgisayar uygulamalari yüklemek için çok uzun sürüyor ya da ise, bir RAM yükseltmesi size büyük bir yardimci olacak iyi bir sans var.

En yeni bilgisayar bu gün 2GB RAM en az gelir. Kuvvetle bilgisayarinizin büyük ölçüde 4GB RAM yararlanacaktir ragmen en azindan bu asgari gereksinimi karsilamak için RAM yükseltmeniz önerilir. 4GB RAM bilgisayarinizin bugün piyasada uygulama ve isletim sistemlerinin en sorunsuz çalismasi saglanir. Yeni programlar RAM daha büyük kapasiteleri giderek daha fazla bagimli hale gibi ayni zamanda uzun vadede çok yararini görürsünüz.