300 tb sabit disk, sadece 3 yil Away’i

Seagate bilgi 300 TB’a kadar saklamak mümkün önümüzdeki üç yil, sabit diskler içinde, pazar edebilmek için gerekli teknoloji gelistiriyor.

“Inquirer” ve “Joystiq” göre, Seagate bu teknoloji 2010 yilinda ticari olarak uygulanabilir olmasini bekler. Böyle bir teknoloji elde etmek için, arastirmacilar su anda isi destekli manyetik kayit (HAMR) teknikleri kullanan bir sabit disk üzerinde çalisiyoruz.

Bit gerçek kayittan önce yüzey isitmak için bir lazer kullanarak,: HAMR manyetik yüksek stabilite medya veri (çelik ve gümüs alasimlari örnegin) kaydeden bir kayit teknigidir.

Bu teknik önce gerçek kaydi için yüzeye isi zorunda zorlugu ile, mevcut sabit disk teknolojisi sinirlar “süperparamanyetik etkisi” kaçinarak, çok daha küçük alanlarda bit kayit saglar. HAMR kullanarak sirketin disk alani tek bir kare inç hakkinda bilgi 50 TB saklamak için bekliyor, ya da standart bir 3.5 “sürücü yaklasik 300 TB. Depolama alani 300 TB ile biz bu dolduruyor konusunda endiselenmenize gerek asla. Alan bu tür ile Kongre, tüm Kütüphanesi (sikistirma olmadan), hatta 6.144 50GB Blu-ray diskler … ya da hiç yedek oda, olusturulabilir PS3 oyunlari için PS tüm kütüphane depolayabilir.
Yorumlar yapti