fiber optik teknolojisinin ana islevi

Günümüzde, büyük olasilikla insanlar fiber optik teknolojisini kullanan tasindi bulacaksiniz. Bu kablolar için standart bakir kullanan eski kablolama sistemi degistirmek için kullanilir. Bakir ve optik kablolarin ikisi de sinyallerini bir yerden bir yere olusturmak iletmek için islevi var.

Ancak fiber optik hat daha önemli avantajlara sahiptir. Optik kablo daha genis ya da daha büyük mesafe daha büyük bant genisligi tasimak mümkün olacak. Ayni zamanda, daha yüksek hizlarda saglayacaktir. Bu bakim maliyeti için çok para harcamak gerekmez. Optik kablo radyo vb gibi nesnelerden elektromanyetik saldiri karsi daha dayanikli oldugu için sorunsuz veri aktarimi keyfini çikarin

Bakir tel sinyal medya için elektronik darbeler kullaniyorsa, fiber optik kablo isik darbeleri kullanir. Fiber kablo insan saç boyutundan daha küçük olan küçük boyutu vardir. Fiber optik iletisim ve ag için kullanilabilir. Bu, bu iki islev için en iyi sinyal iletken oldugu söylenebilir. Teknolojide var olan isik yetenegi, uzun ya da kisa mesafe haberlesme için en iyi hale getirecektir. Ayni zamanda, veri aktarimi için herhangi bir zayiflama karsisinda olmayacak hale elektromiknatis dayaniklidir. Onlari ve çevrenin gürültü yakininda bulunan kablo kablo etkilemez.

Insanlar 1976 yilinda kablolu televizyon için fiber kablo kullanmaya basladi. O eski koaksiyel kablo ile karsilastirildiginda ise daha üstün oldugu için hizli bir sekilde yayildi. Sadece daha az para harcanan ve daha iyi görüntü kalitesi elde, çünkü insanlarin hizli bir sekilde yeni teknoloji sevdim. Ayrica fiberskop veya borescope gibi görüntüleme araci için optik kablo kullanabilirsiniz.

Bu teknoloji ayrica internet ve bilgisayar için yararlidir. Bu dijital sinyal iletim gelistirir. Sadece daha az para harcamak ve daha fazla avantaj almak gerekir.