Blu-ray formatlari

Herhangi bir optik depolama teknolojisi oldugu gibi, Blu-ray teknolojisi birkaç farkli biçimlerde vardir. Çogunlukla, Blu-ray oynaticilar olan bu konuda endiselenmenize gerek yoktur, sadece satin alma ya da Blu-ray filmler kiralamak ve keyfini çikarin. Kendi PC veya dizüstü bilgisayarinizda Blu-ray kaydediciler veya Blu-ray yazicilar olanlar için, biçimleri zaten aliskin CD ve DVD formatlarini benzer.

BD-ROM (Blu-ray Sadece bellegi Disk-Oku) diskler bir Bluray film, oyun veya yazilim satin almak veya kiralamak ne zaman alirsiniz Blu-ray diskler bulunmaktadir. Tabii ki inanilmaz yüksek çözünürlüklü yönü hariç – Bu piyasada DVD ve CD-ROM benzer salt okunur bir biçimidir.

BD-R (Blu-ray Disc – Kaydedilebilir) diskler PC veri gigabayt üzerine yüksek çözünürlüklü video programlama veya gigabayt kaydetmek için kullanabileceginiz bos diskler vardir.

BD-RE (Blu-ray Disc – Yeniden) diskler HD televizyon programlari kayit ve bilgisayarinizdaki verileri ton depolama olarak BD-R gibi ayni amaçla kullanilan bos diskler vardir, ancak üzerinde bu diskleri yeniden ve üzerinde çok gibi olabilir CD-RW ve DVD-RW. Neden Blu-ray Disc Association BD-RW bir sir adini vermedi ama aslinda, bu BD-RE budur.

Onlarin kuzenleri gibi, CD-ROM/DVD-ROM, CD-R/DVD-R ve CD-RW/DVD-RW, bu Blu-ray disk formatlari özel kullanan var. Eger sadece bir Blu-ray oynatici varsa BD-R veya BD-RES bir paket gerekmez. Eger bir yüksek çözünürlüklü film kaydetmek ve sonsuza kadar korumak isteyeceksiniz bekliyorsaniz, daha az pahali BD-R diski en iyi bahistir. Geçici olarak bir kez görmek ve daha sonra üzerinde kayit olacak televizyon programlari saklamak için Blu-ray kaydedici kullanmayi planliyorsaniz, bir BD-RE disk kullanmak isteyeceksiniz.

Bilgisayarinizda Blu-ray yazici ile donatilmistir Ayni sekilde, sizin ihtiyaçlarinizi karsilamak için uygun Blu-ray disk kullanacagiz. Kalici depolama BD-R devam ediyor ve geçici depolama yeniden kullanilabilir BD-RE disk üzerinde gitmek gerekir.