simpleks ve dubleks lifleri anlamak

Simplex ve Duplex lifleri Anlamak
Optik fiberler kullanan aglar, kanal veya arayüzleri çalisma moduna göre Dubleks, Simplex veya birden fazla, siniflandirilabilir. Adindan da anlasilacagi gibi, Simplex iki lifleri ve çoklu liflere katina Dubleks tek bir fiber, ifade eder, ama Simplex ve Duplex lifleri daha çok sey var.

Sadece tek bir fiber tek bir çekirdek içinde mevcut olan ve tek ceket kapsaminda olup olmadigini bir kablo Simplex olarak kabul edilir. Öte yandan, dubleks lifler, tek bir kilif ile birlestirilen iki ayri tek yönlü kablo gibi çalisir. Simplex ve Duplex lifler hem tek modlu mevcuttur ve çok modlu ve kurulumu ve kullanimi kolaydir.

Tek lifler, tek bir yönde iletisim kurar. Bu kullanarak Dubleks çalisma, her iki yönde, yani iletisim veri gönderme ve alma yetenegine sahiptir Örnegin, Simplex islemi kullanarak bir iletisim agi ya veri gönderir veya alir. Dubleks islem sadece iki cihaz arasinda mümkündür. Dubleks islemleri de dahil iki cihaz her iki yönde de iletisim ragmen iletisim bir anda yalnizca bir yönde mümkündür yarim Dubleks, olabilir. Dubleks islem genellikle is istasyonlari, sunucular, ve fiber anahtarlar ve modemler gereklidir.

AproCables Tekli ve çoklu kablo, konnektör ve Simplex ve Duplex versiyonlari hem de adaptörleri büyük bir koleksiyona sahiptir.